U sklopu naših usluga vezanih za internacionalizaciju poslovanja smo u posljednje vrijeme posvetili veliku pažnju istraživanju i prikupljanju informacija o mogućnostima izvoza hrane i pića na druga europska tržišta, posebice na englesko i irsko tržište. Iznad svega,
englesko tržište je priznato kao jedno od svjetskih tržišta (prema nekima, čak i kao svjetsko tržište br. 1) za prehrambene proizvode
Velika baza potrošača dobre kupovne moći (približno 65 milijuna ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu koji u prosjeku troše 11% obiteljskog proračuna* za hranu i piće) i također odlična referenca ili polazna točka za ulazak na ameriška, arapska i azijska tržišta uvjeruje velik broj proizvođača iz cijelog svijeta da ulože sve napore za ulazak na englesko, a time i na irsko tržište. Oba tržišta su inače vrlo zahtjevna, kako zbog velikog broja konkurenata, kao i zahtjevnih kupaca u pogledu zahtjeva za kvalitetom, manje obrađene, prirodne ili čak i organske proizvode, nove okuse, ugodan dizajn ambalaže, inovativne marketinške pristupe, brzom isporukom, u slučaju naručivanja putem interneta i slično. Zahtjevni su takođe prodajni kanali, bilo da su tradicionalni (na primjer distributeri) ili internetski, te veći ili manji. Vrlo je korisno ako proizvođači imaju jednog od zahtjevnijih standarda, kao što su BRC, IFS uli ISO 22000 i/ili ako je kvaliteta i poželjnost proizvoda već potvrđena kroz razna natjecanja gdje su primili i nagradu ili priznanje.
Tako na engleskom kao i na drugim tržištima u posljednjih nekoliko godina vidjeli smo trend rasta prodaje proizvoda pod markom od onih koji prodaju proizvod na pojedinačnom tržištu, a ne od onih koji stvaraju proizvod. Vlastite robne marke uvode tradicionalni (na primjer robna kuća Harrods) i internetski trgovci (na primjer trgovci na Amazon-u), kao i slavne osobe (na primjer Jamie Oliver). Što znači da imaju proizvođači koji su spremni odustati od vlastite robne marke više mogućnosti prodaje na stranim tržištima u većim količinama od onih koji bi željeli zadržati svoju vlastitu robnu marku, ali nemaju dovoljno znanja i/ili sredstava za razvoj robne marke i odličan marketing, koji bi bio potreban u takvom slučaju. To je zbog činjenice da postaje uslužni dio ponude proizvoda (na primjer promocija, marketing, prodaja, dostava) jednako ili čak i važniji od samog proizvoda i iznos troškova u ukupnim troškovima proizvoda već je skrenuo u korist usluga. To znači, da su proizvođači prisiljeni da, s jedne strane, smanje troškove proizvodnje, a s druge strane, povećaju sredstava za promociju, marketing i prodaju. Da bi smanjili troškove se uglavnom mali proizvođači organiziraju u zadruge. Na engleskom tržištu tako djeluje veliki broj zadruga. Zadruge razvijaju zajedničke robne marke i vrše promociju, marketing i prodaju. Proizvođači se povezivaju u zadruge ili druge oblike saradnje također zbog smanjenja troškova sirovina (zajednička nabava) i smanjivanja troškova proizvodnje (zajednička proizvodna linija, zajedničko skladište i slično).
Kao i u drugim sektorima inovacije su također važne u prehrambenom sektoru. Inovacije barem za određen period pozicioniraju proizvođača ispred konkurencije i istodobno olakšaju razvoj i vidljivost vlastite marke proizvođača. Inovacije mogu biti, na primjer novi recepti, stari, zaboravljeni recepti ali novi poslovni, marketinški i prodajni modeli, nova višenamjenska pakiranja, i još mnogo toga. Ako je za smanjenje troškova važno sektorsko povezivanje, je kot inoviranja važno međusektorsko surađivanje i povezivanje različitih, čak i vrlo različitih područja (na primjer informacijska tehnologija, turizam, kreativna industrija, marketing, itd), proizvodov i usluga u jedinstveni proizvod odnosno jedinstveno ponudo.
Sve navedeno zahtijeva od proizvođača dobru pripremu i strategiju prodiranja zahtjevnim tržištima, kao i dobar izbor kanala prodaje.
Strategij i kombinacij pojedinačnih pristupa ulaska stranim tržištima je mnogo više nego što se može doznačiti u članku. Tu su i brojne mogućnosti za sve skupine prehrambenih proizvoda i pića, kako za velike, kao i za male proizvođače. Mnogo od gore navedenog se odnosi i na druga zahtjevna tržišta, druge sektore i druge kategorije proizvoda namijenjenih za široku potrošnju. U tvrtki WOTRA razvili smo niz usluga i uspostavili partnerstva koja vam mogu pomoći da uđete na inozemno tržište.
Ako želite pomoć za ulazak na englesko, irsko ili neko drugo europsko tržište, kontaktirajte nas.